Kamasutra to traktat indyjski, który został zapisany najprawdopodobniej pomiędzy pierwszym a czwartym wiekiem naszej ery. Nie będziemy zagłębiać się w historyczne i językowe znaczenie tego słowa, albowiem Kamasutra dla wszystkich oznacza swego rodzaju rozprawę o miłości i tak powinna być postrzegana. Każdy kto czytał, a raczej oglądał książkę Kamasutra, wie że jest ona zbiorem sztuki miłosnej, w której przedstawione i opisane są szczegółowo pozycje współżycia seksualnego, zaprezentowane jako teoria i praktyka, jako przewodnik po świecie intymnych pieszczot oraz umiejętności seksualnych obojga partnerów.
W potocznym znaczeniu słowo Kamasutra odnosi się nie tyle do samej książki, co do sztuki miłosnej w niej przedstawionej. Jej charakterystyczną cechą jest bardzo intensywne wykorzystanie zdolności akrobatycznych partnerów, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie naprawdę nietypowych efektów. Nie jest to jednak sztuka tylko dla ekspertów i osób bardzo wysportowanych, gdyż autorzy Kamasutry stawiali sobie za cel raczej ubogacenie życia erotycznego wszystkich czytelników, nie tylko kurtyzan i przedstawicieli najwyższych kast w Indiach. Osoby o mniejszej gibkości ciała, mogą znaleźć wiele rozwiązań pozwalających im na urozmaicenie ich życia erotycznego bez względu na ograniczenia ich fizyczności.
Bardzo silne tabu kulturowe, jakie wytworzyło się wobec seksu w naszej części świata, było przez bardzo długi czas barierą uniemożliwiającą przedostanie się idei zawartych w Kamasutrze na nasz grunt. Wiele osób wciąż patrzy na nią podejrzliwie, oczekując że znajdzie w niej różnego rodzaju niebezpieczne czy nieodpowiednie praktyki. Nic takiego jednak tam się nie znajduje i wszystkie pełnoletnie osoby mogą z czystym sumieniem przekartkować sobie ten najważniejszy w dziejach świata przewodnik po sztuce miłości.