Słownik randkowicza

Wszystkie
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
W
Y
Z
Drugiej osoby nie należy zmieniać

            Jednym z najpoważniejszych błędów, jakie zdarza nam się popełniać w relacjach damsko-męskich, i tych w świecie realnym, i tych zaczynających się w rzeczywistości wirtualnej, jest przekonanie o możliwości dostosowania partnera do swoich potrzeb. Powszechne przekonanie społeczne maluje ten element jako typowo kobiece nastawienie, ale w rzeczywistości chęć do zmiany swojego partnera jest typowa dla przedstawicieli obu płci. Niestety, jest to działanie bardzo niemądre, ponieważ prawdziwa miłość musi być celebracją drugiej osoby.

            Może to brzmieć wzniośle i czysto teoretycznie, ale implikacje praktyczne tego faktu są jak najbardziej rzeczywiste. Związek jest sztuką wzajemnego rozwijania się, co nie oznacza, że osoba może być zmieniana według wymagań stawianych jej przez drugą osobę. Nawet jeśli wymuszanie takich zmian okaże się skuteczne, jego efektem będzie unieszczęśliwienie zmienianej osoby, ponieważ nie będzie ona mogła być w pełni sobą.

            We wszystkich udanych związkach podstawą jest akceptowanie partnera w pełni, co oczywiście nie oznacza, że wszystkie elementy zachowania czy sposobu bycia drugiej osoby muszą nam odpowiadać. Istnieje pole do kompromisu, ale nie do wymuszania zmian.

 

Tagi: stałe związki; dopasowanie partnerskie; miłość; kompromis